رشحات بسم الله tag:http://sam1368.mihanblog.com 2020-01-27T11:29:29+01:00 mihanblog.com چــقــدر بــهـــت مــیـــاد :) 2014-07-17T13:31:36+01:00 2014-07-17T13:31:36+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/73 هانی الحسین بسم اللهچــقــدر بــهـــت مــیـــاد :)خیلی وقت پیش حاج آقای زائری این کتاب توصیه میکردنحتی اگر توصیه های حاج آقا هم نبود باز میشد به انتخاب های دقیق دوست خوبم آقا محسن بدره اطمینان کرد و با خیال راحت دست ببری و از توی قفسه+کافه کتاب  برداریش و حسابی براش هزینه کنی :)البت یه سری از رفقا ملاحظه داشتن که این کتاب متناسب با فضای فرهنگی ما نیست و ترویج یه جنس از دینداری با مدل ترکیه است و ...انتقاد وارد نبود !! به نظرم  خوب بود ...پیشنهاد میکنم لذت مطالعه اش را ازدس بسم الله
چــقــدر بــهـــت مــیـــاد :)
خیلی وقت پیش حاج آقای زائری این کتاب توصیه میکردن
حتی اگر توصیه های حاج آقا هم نبود باز میشد به انتخاب های دقیق دوست خوبم آقا محسن بدره اطمینان کرد و با خیال راحت دست ببری و از توی قفسه+کافه کتاب  برداریش و حسابی براش هزینه کنی :)
البت یه سری از رفقا ملاحظه داشتن که این کتاب متناسب با فضای فرهنگی ما نیست و ترویج یه جنس از دینداری با مدل ترکیه است و ...
انتقاد وارد نبود !!

 به نظرم  خوب بود ...
پیشنهاد میکنم لذت مطالعه اش را ازدست ندین

]]>
هرکـــی ســـرجـــای خــودشـــ بــشــیــنـــه 2014-01-04T06:29:27+01:00 2014-01-04T06:29:27+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/72 هانی الحسین بسم اللهاهل اتوبوس نوشت یا تاکسی نوشت نیستم:) ولیاینکه بانــــوان محترم با هر سن و سال و یا گرایش مذهبی زحمت میکشند و میان در قسمت آقایان می نشینند مجبورم میکنه چند نکته را تذکر بدهم.1. این کار حق الناس است. (بسیار دیده ام که پیرمردهایی که در قسمت آقایان ایستاده اند و دخترک های کم سن و سالی که درست در همان قسمت نشسته اند و به روی مبارک هم نمی آورند.)2. قبول دارم که قسمت طراحی شده برای بانوان کوچک است ولی رفع این معضل با اشغال قسمت مخصوص آقایان حل نمیشود. (گویا این مثل که بسم الله
اهل اتوبوس نوشت یا تاکسی نوشت نیستم:) ولی
اینکه بانــــوان محترم با هر سن و سال و یا گرایش مذهبی زحمت میکشند و میان در قسمت آقایان می نشینند مجبورم میکنه چند نکته را تذکر بدهم.
1. این کار حق الناس است. (بسیار دیده ام که پیرمردهایی که در قسمت آقایان ایستاده اند و دخترک های کم سن و سالی که درست در همان قسمت نشسته اند و به روی مبارک هم نمی آورند.)
2. قبول دارم که قسمت طراحی شده برای بانوان کوچک است ولی رفع این معضل با اشغال قسمت مخصوص آقایان حل نمیشود. (گویا این مثل که بهترین دفاع حمله است را بعضی علیا مخدرات جدی گرفته اند:)
3. یکی از مهمترین مشکلاتی که با بی آر تی داشتم همین بود که فضای ویژه بانوان را در قسمت جلوی اتوبوس قرار داده بودند و خود این حرکت موجبات چشم چرانی و نگاه حرام را فراهم میکرد. در حالی که در اتوبوس های قدیمی امکان این گناه کمتر بود و حتی اگر کسی خدای نکرده بنای هیزی داشت کاملا انگشت نما میشد.

خلاصه لطف کنین هرکـــی ســـرجـــای خــودشـــ بــشــیــنـــه :)

]]>
نقطه یا خط، نگاه فرهنگی ما کدام است؟؟ 2013-10-22T02:18:31+01:00 2013-10-22T02:18:31+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/71 هانی الحسین بسم اللهنقطه یا خط، نگاه فرهنگی ما کدام است؟؟فرهنگ همان عنصر گمشده ی زمان ما است، که در عین آنکه مانند هوا در همه جا جریان دارد ولی برای ما قابل لمس و مشاهده نیست. از همین رو بعضی مواقع از آن غافل می شویم و یا نگاه درست و دقیق به آن نداریم.انقلاب اسلامی ایران ماهیتا انقلابی نرم افزاری و فرهنگی بوده است، بدین ترتیب که پایه و اساس خود را از مبانی دینی و اسلامی گرفته است، از این رو در مواجه با دشمن و جبهه مقابل خود در هر دورانی تلاش و مزیت خود را از این بن مایه ی فرهنگی خود گرفته است.به تعبیر بسم الله

نقطه یا خط، نگاه فرهنگی ما کدام است؟؟

فرهنگ همان عنصر گمشده ی زمان ما است، که در عین آنکه مانند هوا در همه جا جریان دارد ولی برای ما قابل لمس و مشاهده نیست. از همین رو بعضی مواقع از آن غافل می شویم و یا نگاه درست و دقیق به آن نداریم.

انقلاب اسلامی ایران ماهیتا انقلابی نرم افزاری و فرهنگی بوده است، بدین ترتیب که پایه و اساس خود را از مبانی دینی و اسلامی گرفته است، از این رو در مواجه با دشمن و جبهه مقابل خود در هر دورانی تلاش و مزیت خود را از این بن مایه ی فرهنگی خود گرفته است.

به تعبیری آنچه که می تواند موتور محرک پیش برنده ی انقلاب باشد همین عنصر فرهنگ است و حتی آنچه که می تواند خطر ساز و نقطه ی تهدید این انقلاب نیز باشد همین عنصر فرهنگ است،  از این رو توجه بیش از پیش و دغدغه مندی در این عرصه ضرورتی غیر قابل انکار دارد.
رهبر انقلاب در تبیین هرچه بیشتر این دغدغه اشاره می کنند که«در میدان سیاست، وضع ما بسیار خوب است. ما در موضع فعالیتیم و دشمن در موضع انفعال است» و یا درباب مسائل اقتصادی نیز بیان می کنند که«در عرصه مسائل اقتصادی که آ« هم فصل مهمی از مسائل کشور است، بنده از لحاظ حرکت اقتصادی، هیچ دل نگرانی ندارم. چون در این زمینه کاری در حال انجام گرفتن است و در مجموعه که نگاه میکنیم، کار بدی هم نیست.» اما درباره موضوعات فرهنگی نوع بیان و اشاره فرق میکند.« و اما در عرصه فرهنگ، بنده به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی میکنم و حقیقتا دغدغه دارم. این دغدغه از آن دغدغه هایی است که آدمی به خاطر آن گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند. من چنین دغدغه ای دارم.»

این نوع نگرش به مقوله فرهنگ باعث می شود که ما در هر منصب و یا جایگاهی فرهنگی که باشیم تلاش و همت خود را مضاعف کرده و در راستای برطرف کردن و التیام این دغدغه ها گام برداریم. شاید برای روشن تر شدن مبنای بحث لازم باشد که چند نکته را پیشتر تضیح دهیم.

آنچه که لازم است در نگاه فرهنگی به آن توجه کرده این است که فرهنگ را می بایست به صورت جریانی و مستمر تحلیل کنیم و از تحلیل های مقطعی و نقطه ای پرهیز کنیم. به طورکلی شاید بتوان سیاست را به صورت نقطه ای و دفعی تحلیل کرد ولی مطمئنا این نگاه به مقوله فرهنگ و این نوع تحلیل درست نخواهد بود و در صورتی که منشا اثر باشد ممکن است آثار مخرب و غیرقابل جبرانی را در پی داشته باشد.

پس با این تفاسیر می بایست اذعان کنیم که شاید انقلاب سیاسی را بتوان در مقطعی کوتاه به نتیجه رساند و حتی انقلاب اقتصادی را با برنامه ای میان مدت به پیش برد ولی مطمئنا برنامه ی فرهنگی و انقلاب فرهنگی نیازمند یک حرکت تریجی، مستمر و بلند مدت است.

حضرت آقا در سال 78 در همین رابطه می فرمایند: ما باید مقولة فرهنگ را از نو ارزیابى كنیم. من به ذهنم این طور مى رسد كه ما در نظام جمهورى اسلامى، مقولة فرهنگ را قدرى دست كم گرفته ایم. به نظر من تأثیر فرهنگ، هم به عنوان یك عامل اصلى و تعیین كننده در رفتارهاى فردى و اجتماعى كشور و امت مان؛ هم به عنوان یك حامل براى تأثیرات و اثرگذاری هاى سیاسى  گرایش هاى سیاسى  مغفولٌ عنه قرار گرفته و آنچنان كه باید و شاید نیست. حرف هایى زده مى شود،چیزهایى مى گوییم، بنده خودم مطالبى را زیاد تكرار مى كنم؛ لیكن در مقام عمل مى بینیم كه بهاى آنچنانى داده نمى شود.
با توجه به تعاریف و تاکیدات بالا مطمئنا میتوان گفت که مرگ فرهنگی و استحاله ی فرهنگی امری کامل تدریجی، آرام و بی صدا است. به گونه ای که شما بدون آنکه متوجه باشید پس از مدتی تغییرات اساسی و بنیادینی را درک خواهید کرد.
اما آنچه که در این مباحث از آن به عنوان مقوله ی فرهنگ نام برده می شود را می بایست تعریف کنیم، فرهنگ یعنى ذهنیت هاى حاكم بر وجود انسان كه رفتارهاى او را به سمتى هدایت مى كند. به تعبیر دیگر فرهنگ مفهومی است که در حقیقت با دل انسان سر و کار دارد.
اما کار فرهنگی در دوران ما یکی از مظلوم ترین فعالیت ها است بدین ترتیب که همه فریاد و هیاهوی کار فرهنگی را دارند ولی کسی به معنای واقعی کلمه کاری از پیش نمی برد.در خلال بیانات رهبری میتوان 4 مولفه ی کار اصیل فرهنگی را احصاء کرد.


بعدا نوشت:
1. میدونم خیلی وقت که اینجا را میپیچونم ولی خب ... ببخشید
2. اگر هنوز هم سر میزنید یه چیزی بگید که مطمئن بشم بازم باید برای اینجا بنویسم

خلاصه ما رو دعا
یاعلی
 
 
 
]]>
ضرورت احیای اصلاح طلبان برای انتخابات 92 2013-01-15T10:39:32+01:00 2013-01-15T10:39:32+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/70 هانی الحسین بسم الله درسهایی از انتخابات امریکا برای انتخابات 92 ضرورت احیای اصلاح طلبان برای انتخابات   پرداختن به موضوعی که کشور و نظام ما را تقریبا هر 4 سال با یک فشار جدی روبرو میکند و تاثیرات آن تا 4 سال دیگر هم باقی است. فرصتی مبسوط و وقتی مقفتضی را می طلبد، ولی آنچه که امروز بیش از هر وقت دیگر مشاهده می شود تصمیمات و استراتژی های اشتباهی است که به کار گرفته می شود. نکات ذیل تلاشی است برای برگزاری هرچه باشکوه تر و معقول تر انتخابات. 1.       بسم الله

درسهایی از انتخابات امریکا برای انتخابات 92

ضرورت احیای اصلاح طلبان برای انتخابات

 

پرداختن به موضوعی که کشور و نظام ما را تقریبا هر 4 سال با یک فشار جدی روبرو میکند و تاثیرات آن تا 4 سال دیگر هم باقی است. فرصتی مبسوط و وقتی مقفتضی را می طلبد، ولی آنچه که امروز بیش از هر وقت دیگر مشاهده می شود تصمیمات و استراتژی های اشتباهی است که به کار گرفته می شود.

نکات ذیل تلاشی است برای برگزاری هرچه باشکوه تر و معقول تر انتخابات.
1.       نظام اسلامی در یک انتخاب استراتژیک یکی از مهم ترین پایه های مشروعیت خود را به میزان مشارکت مردم در انتخابات گره زده است. اصل اینکه این انتخاب درست بوده است یا خیر!! بحث مفصل و جدایی را می طلبد ولی موید این ادعا را میتوان در سیاست های رسانه ای که در ایام انتخابات توسط صدا وسیما اتخاذ می شود مشاهده کرد.

 

2.       به عنوان نممونه ایالات متحده چنین سیاستی را برای خود انتخاب نکرده است و میزان مشارکت مردمی در انتخابات را برای خود اصل مشروعیت بخش به نظام فدرالی قرار نداده است.

 

3.       تک صدایی و انحصار مهم ترین عاملی است که پویایی و نشاط را از فضای رقابت دور میکند. به طور کلی شما همیشه برای گرم کردن بازار رقابت حتا در بدترین وضعیت نیاز به یک رقیب کاذب دارید تا خود عامل تحرک و پویایی بشود.

 

4.       چه دلخواه ما باشد و چه نباشد، اصلاح طلبان و جریان موسوم به چپ (با انفکاک از جریان فتنه) جزء دایره نظام هستند و در تمام دورانهای گذشته نقش فعال و در دوره هایی مانند دوم خرداد حتی نقش های حاکمیتی داشته اند.

 

5.       پس در عین تمام انتقادات به چنین جریان سیاسی و فکری ضرورت وجود حیات آنها برای نظام لازم و بلکه ضروری است، زیرا این جریان نماینده یک نوع گرایشی است که در کشور وجود دارد و این طیف زمانی مشارکت خود را در انتخابات لازم وضروری میبند که خود را صاحب نماینده و صدا بداند تا برای پیروزی تلاش کند و در این حالت رقابت شکل میگرد.

 

6.       اما مساله دیگری که می بایست در این انتخابات به طور خاص مورد توجه قرار گیرد ضرورت عقل گرایی و تعقل در این دوره است. شاهد مثالی که در این حیطه میتوان مطرح کرد، فضای احساسی حاکم بر انتخابات 88 است، وقتی شما تمامی انرژی انتخابات را در بازه ای تقریبا دو ماهه که منتهی به انتخابات است متراکم میکنید، می بایست آمادگی هرنوع انفجاری را داشته باشید.

 

7.       فرآیند انتخابات در امریکا در بازه ای حدودا دو ساله را طی میکند، به گونه ای که در ابتدا رقابت های درون حزبی و در حیطه ایالت ها شکل میگیرد و آرام آرام به حیطه ملی کشیده می شود. پس رویدادی مانند مناظره هرچند هم که آتشین و داغ باشد چون به صورت مکرر و در بازه های زمانی متفاوت برگزار میشود موج هیجانی و احساسی آسیب زایی ایجاد نمی کند.

 

8.       عقل گرایی در ساحتی دیگر  میتوان توجه به برنامه و طرح ها دانست، آنچه که پیش از این در انتخابات ایران مورد توجه واقع میشد، تمرکز بر تک شعارهایی بوده که معمولا کلی و بدون قابلیت ارزیابی بوده، آزادی- عدالت- مهر ورزی همه و همه ارزشمند و قابل تقدیر هستند ولی آنچه که قابلیت شاخص سازی نداشته باشد، به طریق اولی قابلیت ارزیابی هم ندارد. از این باب هیچگاه نمیتوانید ادعا کنید که این آرمانها محقق شده اند یا خیر!! پس اگر کاندیداهای محترم به جای بحص های شعاری به ارائه برنامه و طرح روی بیاورند هم فضای علمی و عقلی را باز کرده اند و هم مردم را به سمت یک انتخاب عقلایی رهنمون میکنند.

 

شاید این نکات خیلی اجمالی و کوتاه مطرح شده باشند، اما میتوانند فتح بابی باشند برای تبیین فضای مطلوب و جلوگیری از شروع مشکلات و موانعی که هرکدام هزینه ی سنگینی برای نظام در پی خواهد داشت.

]]>
آقا و اساتید 2012-12-13T05:03:35+01:00 2012-12-13T05:03:35+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/69 هانی الحسین بسم الله یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنكُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ سوره مجادله آیه 11 به نظرم دیدار خیلی عجیبی بودیه مرور اجمالی روی صحبتهای آقا ساحت اول (محورهای تئوریک): 1.آسیب شناسی 2. تبیین اهداف ساحت دوم (محورهای عملیاتی و اجرایی):1. طراحی و تدوین نقشه راه2. تیین نسبت با غرب3. خارج نشدن اسلام از محوریت4. نظام سازی5. حفظ پشتیبانی های مردمی6. تربیت علمی جوانها7. توجه به وحدت و پرهیز از اختلافات8. دشمن شنا

بسم الله

یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنكُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ
سوره مجادله آیه 11

به نظرم دیدار خیلی عجیبی بود
یه مرور اجمالی روی صحبتهای آقاساحت اول (محورهای تئوریک):

1.آسیب شناسی
2. تبیین اهداف

ساحت دوم (محورهای عملیاتی و اجرایی):

1. طراحی و تدوین نقشه راه
2. تیین نسبت با غرب
3. خارج نشدن اسلام از محوریت
4. نظام سازی
5. حفظ پشتیبانی های مردمی
6. تربیت علمی جوانها
7. توجه به وحدت و پرهیز از اختلافات
8. دشمن شناسی


رشحات:
این تقسیم بندی بود که به نظر من رسید
کلا با این انتخاب آیات و روایات بالای سر آقا حال میکنم بعضی وقتها فکر میکنم خود آقا پیشنهاد میدن


لینک مطلب در پلاس +

]]>
یه تجربه بامزه 2012-08-23T01:25:17+01:00 2012-08-23T01:25:17+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/68 هانی الحسین بسم الله امروز با حضرت مادر رفتیم بانک، جلوی درب بانک پارک کرده بودم داشتم یک متن از استاد سیدعباس نبوی میخوندم که یه دفعه دیدم  تــِـــــــــــــــــپ ماشین جلویی موقع دنده عقب گرفتن زده بهم خانمه دستش را از پنجره آورد بیرون ، عذر خواهی کرد 30 ثانیه بعد هنوز نتونسته بود ماشین را جا بده دوباره تــِـــــــــــــــــپ زد به ماشین توماشینش را نگاه کردم ، دیدم مقنه ای که سرش بوده، افتاده و داره باز همون جوری با دست عذر خواهی میکنه وقتی هم که از ماشین پیاه شد بدون حجاب
امروز با حضرت مادر رفتیم بانک، جلوی درب بانک پارک کرده بودم داشتم یک متن از استاد سیدعباس نبوی میخوندم که یه دفعه دیدم 

تــِـــــــــــــــــپ

ماشین جلویی موقع دنده عقب گرفتن زده بهم

خانمه دستش را از پنجره آورد بیرون ، عذر خواهی کرد
30 ثانیه بعد هنوز نتونسته بود ماشین را جا بده
دوباره

تــِـــــــــــــــــپ

زد به ماشین
توماشینش را نگاه کردم ،
دیدم مقنه ای که سرش بوده، افتاده و داره باز همون جوری با دست عذر خواهی میکنه

وقتی هم که از ماشین پیاه شد بدون حجاب بود، بعد تازه یادش افتاد  همون مقنعه نیم بند را درست کرد
...

حضرت مادر از بانک اومدن بیرون
گفتن : محمد بریم دیر شد

(در همین حین مشترک مورد نظر دوباره برگشت تو ماشینش)

همینجوری که داشتم از پارک در میومدم گفتم حاج خانم یه لحظه تحمل بفرمایید

بغل ماشینش پارک کردم

شیشه را دادم پایین گفتم:

سلام
دو تا نکته
اولا حجابتون را درست کنین

(داد و بیداد کرد که خب تو چشمات را درویش کن...)

بعد گفتم:

ثانیا لطفا وقتی دنده عقب میگیرین یه خورده دقت کنین و پشت سرتون را هم  را نگاه کنید

(خیلی آروم و یواش گفت چشم)

گفتم:
حالا شد
بارک الله

راستیاتش خودم هم جا خوردم چطور انقدر آروم گفت چشم

حضرت مادر میخندیدن که نه به اون داد و بیداد اولش و نه به این چشم آخرش

ولی من بغضم گرفته بود...
دلم سوخت....
این هم لینک صحبت های حاج آقا درباره امر به معروف و نهی از منکر(+)

رشحات:
----------------------
جدی جدی
امر به معروف کنیم
میشه
قبول دارم
سخته ولی میشه
ترس داره
ولی میشه
ماها خجالتی هستیم
ولی میشه
....]]>
دغدغه های فرهنگی 2 2012-08-16T12:23:14+01:00 2012-08-16T12:23:14+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/67 هانی الحسین بسم اللهاین مجموعه مطالب بازنشر شده فضای پلاس + استنگاه حضرت آقا به غربشناسی1.نگاه معقول به غرب2.الگو گیری از عناصر قابل استفاده غرب3. عناصر قابل توجه در غربنظمخستگی ناپذیریپرکاریامروز در فرهنگ غرب ، انصافا عناصری وجود دارد که برای ما حیاتی است، ما باید آنها را یاد بگیریمچیزهای خوب زیاد دارند.اگر این چیزهای خوب نبود، غرب با این همه فسادی که دارد به اینجا نمی رسید.غرب با این فسادهایی که دارد، باید اصلا مضمحل می شد و مثل دود به هوا می رفت.اما علت اینکه دود نشدند و به هوا نرفتند چی بسم الله

این مجموعه مطالب بازنشر شده فضای پلاس + است

نگاه حضرت آقا به غربشناسی

1.نگاه معقول به غرب

2.الگو گیری از عناصر قابل استفاده غرب

3. عناصر قابل توجه در غرب

نظم
خستگی ناپذیری
پرکاری

امروز در فرهنگ غرب ، انصافا عناصری وجود دارد که برای ما حیاتی است، ما باید آنها را یاد بگیریم
چیزهای خوب زیاد دارند.

اگر این چیزهای خوب نبود، غرب با این همه فسادی که دارد به اینجا نمی رسید.
غرب با این فسادهایی که دارد، باید اصلا مضمحل می شد و مثل دود به هوا می رفت.
اما علت اینکه دود نشدند و به هوا نرفتند چیست؟
چند عنصر واقعا حسابی در کار اینها بوده است.
از جمله اینکه آدم های منظمی هستند، آدم های پرکاری هستند و در تلاشها یشان خستگی ناپذیرند
اینها عناصر مثبت و مطلوب فرهنگ آنهاست
اینها را البته باید گرفت و استفاده کرد

(دغدغه های فرهنگی،صفحه 42)

]]>
دغدغه های فرهنگی 1 2012-06-29T00:33:49+01:00 2012-06-29T00:33:49+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/66 هانی الحسین بسم اللهنکات احصا شده از کتاب دغدغه های فرهنگی:1.ضرورت دغدغه مندی2.توجه به ابعاد معنوی و استمداد از حضرت حق3.عدم اظهار عمومی بعضی دغدغه ها4.توجه ویژه خواص به مباحث فرهنگیو اما در عرصه فرهنگی  بنده به معنای واقعی کلمه ، احساس نگرانی می کنم و حقیقتا دغدغه دارم.این دغدغه از آن دغدغه هائی است که آدمی بخاطر آنگاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند من چنین دغدغه ای دارم.البته درسخنرانی ها ، از این دغدغه با مردم نخواهم گفت، اما نمی شود که به شما بسم الله
نکات احصا شده از کتاب دغدغه های فرهنگی:

1.ضرورت دغدغه مندی
2.توجه به ابعاد معنوی و استمداد از حضرت حق
3.عدم اظهار عمومی بعضی دغدغه ها
4.توجه ویژه خواص به مباحث فرهنگی

و اما در عرصه فرهنگی  بنده به معنای واقعی کلمه ، احساس نگرانی می کنم و حقیقتا دغدغه دارم.این دغدغه از آن دغدغه هائی است که آدمی بخاطر آن
گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند من چنین دغدغه ای دارم.
البته درسخنرانی ها ، از این دغدغه با مردم نخواهم گفت، اما نمی شود که به شما نگویم

(دغدغه های فرهنگی ص: 18)

++پلاس
]]>
دغدغه های فرهنگی 0 2012-06-24T02:02:56+01:00 2012-06-24T02:02:56+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/65 هانی الحسین بسم اللهیه پیشنهاد خوشمزهمیدونم خیلی از دوستان مطالعه کردندولی توصیه میکنم حتما به بقیه دوستان معرفی کنیدوخودتون دوباره مطالعه کنیدویژگی کارفرهنگی از منظر حضرت آقا:1.سعه صدر2. اهتمام3. دل سوزی عمیق4.همراه با خبرگی و کارشناسی(ر.ک 12/10/68) (دغدغه های فرهنگی ص 21)رشحات:یه گروه مباحثه راه انداختیم با محوریت کتاب دغدغه های فرهنگی خیلی خوبهحیفهحداقل یک بار مطالعه کنیداین مجموعه پست های دغدغه های فرهنگی برای پلاس نوشته شده بودبه حسب امر حضرت حمید آقا (+)توی وبلاگ هم قرار میدهملینک پلاس+
یه پیشنهاد خوشمزه
میدونم خیلی از دوستان مطالعه کردند
ولی توصیه میکنم حتما به بقیه دوستان معرفی کنید
وخودتون دوباره مطالعه کنید


ویژگی کارفرهنگی از منظر حضرت آقا:
1.سعه صدر
2. اهتمام
3. دل سوزی عمیق
4.همراه با خبرگی و کارشناسی

(ر.ک 12/10/68)
(دغدغه های فرهنگی ص 21)
رشحات:

یه گروه مباحثه راه انداختیم با محوریت کتاب دغدغه های فرهنگی 
خیلی خوبه
حیفه
حداقل یک بار مطالعه کنید
این مجموعه پست های دغدغه های فرهنگی برای پلاس نوشته شده بود
به حسب امر حضرت حمید آقا (+)
توی وبلاگ هم قرار میدهم
لینک پلاس++]]>
ولادت حضرت مادر 2012-05-10T05:03:09+01:00 2012-05-10T05:03:09+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/64 هانی الحسین بسم اللهبنا داشتم در ایام فاطمیه بنویسمولی انگار روزی ایام ولادت حضرت مادر بوددیشب محمد آقا شمس پیامک زد که:در نجف باش زائر زهراعاشقان در مزار یکدگرندرشحات:1. قرار به روضه خواندن نیستولی همیشه فکر میکردم که این نوشته سر در حرم را از جمله حضرت مادر گرفتن2. همیشه وقتی دم اذان تو حرم نشسته اینیه صدای اذان خاصی میاد که با همه اذان ها فرق دارهصدای طرف خوب هم نیست هاولی دلت می بره(این صدای اذان میذارم اینجا)3. راستی شب جمعه است و باز....یا قتیل العبرات4. انشالله بزودی با هم بریمهدیه به
بنا داشتم در ایام فاطمیه بنویسم
ولی انگار روزی ایام ولادت حضرت مادر بود

دیشب محمد آقا شمس پیامک زد که:

در نجف باش زائر زهرا

عاشقان در مزار یکدگرند
رشحات:

1. قرار به روضه خواندن نیست
ولی همیشه فکر میکردم که این نوشته سر در حرم را 
از جمله حضرت مادر گرفتن

2. همیشه وقتی دم اذان تو حرم نشسته این
یه صدای اذان خاصی میاد که با همه اذان ها فرق داره
صدای طرف خوب هم نیست ها
ولی دلت می بره
(این صدای اذان میذارم اینجا)

3. راستی شب جمعه است و باز....
یا قتیل العبرات

4. انشالله بزودی با هم بریم
هدیه به پیشگاه حضرت مادر 3 صلوات
]]>
رابطه مشروب و تولیدملی 2012-05-04T12:28:57+01:00 2012-05-04T12:28:57+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/63 هانی الحسین بسم اللهگفت:  به خاطر اینکه امسال گفتن سال تولیدملی تصمیم گرفتم مشروب خارجی نخورم نه ویسکی نه ودکا و نه ...گفتم :خب حالا دقیقا چیکار میکنی؟؟گفت : ....  (شروع کرد به توضیح دادن که اینجوری و اون جوری خودمون درست میکنیم)تو دلم گفتم : به اگر اندازه همین بابا به حرفهای آقا عمل میکردیم --- یکفی آقا:اگر ملت ایران با همت خود، با عزم خود، با آگاهى و هوشمندى خود، با همراهى و كمك مسئولان، با برنامه‌ریزىِ درست بتواند مشكل تولید داخلى را حل كند و در این میدان پیش برود، بدون تردید بر چالشهائى كه

گفت:  به خاطر اینکه امسال گفتن سال تولیدملی تصمیم گرفتم مشروب خارجی نخورم نه ویسکی نه ودکا و نه ...

گفتم :خب حالا دقیقا چیکار میکنی؟؟

گفت : ....  (شروع کرد به توضیح دادن که اینجوری و اون جوری خودمون درست میکنیم)


تو دلم گفتم : به اگر اندازه همین بابا به حرفهای آقا عمل میکردیم --- یکفی


آقا:اگر ملت ایران با همت خود، با عزم خود، با آگاهى و هوشمندى خود، با همراهى و كمك مسئولان، با برنامه‌ریزىِ درست بتواند مشكل تولید داخلى را حل كند و در این میدان پیش برود، بدون تردید بر چالشهائى كه دشمن آن را فراهم كرده است، غلبه‌ى كامل و جدى پیدا خواهد كرد. بنابراین مسئله‌ى تولید ملى، مسئله‌ى مهمى است. (+)

رشحات:

1. گیر ندین من هم میدونم شرابخواری بده و ...
ولی خدایی افق دیده نگاه کنید
ولایت پذیری تا کجا
2. این یه جوری مینیمال ن از یه خاطره ای بود که حضرت فرهاد تعریف کرد
3. چند وقتیه به یه تئوری رسیدم در مورد اینکه
"انقلاب لات میخواهد"
اگر وقت بشه در موردش می نویسم
این کارها از جنس همین لات بازیهاست
بماند برای بعد
یاعلی
دعا]]>
و باز شب جمعه ای دیگر و حسرت حریم شما 2012-05-03T05:02:20+01:00 2012-05-03T05:02:20+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/62 هانی الحسین بسم اللهاز صبح پنجشنبه  راه میفتن که به زیارت شب جمعه برسندچند و قت پیش یکی از بچه ها دم غروب پیامک زد که:حرم داره یواش یواش  شلوغ میشهدور حریمت غوغاستجای من امشب خالیستءَاَدْخُلُ یا مَوْلاىَ یا اَبا عَبْدِاللَّهِ ءَاَدْخُلُ یا مَوْلاىَ یَا بْنَ رَسُولِ اللَّهِ اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الْواحِدِ الاْحَدِ الْفَرْدِ الصَّمَدِ الَّذى هَدانى لِوِلایَتِكَ وَخَصَّنى بِزِیارَتِكَ وَسَهَّلَ لى قَصْدَكَرشحات:انشالله بطلبند به زودی زود با رفقاالبت که بعضی از رفقا امشب حرم هستند خدا کن
از صبح پنجشنبه  راه میفتن که به زیارت شب جمعه برسند

چند و قت پیش یکی از بچه ها دم غروب پیامک زد که:

حرم داره یواش یواش  شلوغ میشه

دور حریمت غوغاست
جای من امشب خالیست


ءَاَدْخُلُ یا مَوْلاىَ یا اَبا عَبْدِاللَّهِ ءَاَدْخُلُ یا مَوْلاىَ یَا بْنَ رَسُولِ اللَّهِ

اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الْواحِدِ الاْحَدِ الْفَرْدِ الصَّمَدِ

الَّذى هَدانى لِوِلایَتِكَ

وَخَصَّنى بِزِیارَتِكَ وَسَهَّلَ لى قَصْدَكَ


باب القبلهرشحات:
انشالله بطلبند به زودی زود با رفقا
البت که بعضی از رفقا امشب حرم هستند خدا کنه دعامون کنند
یاعلی
دعا

]]>
من و موتور و بارون 2012-04-16T04:33:37+01:00 2012-04-16T04:33:37+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/61 هانی الحسین بسم اللهکلا عشق موتوریمولی به دلایلی بی توفیقیمدیروز که بارون میومد باید میرفتیم جبههحس دغدغه مون زد بالا با حضرت فرهاد راه افتادیمالبت دوستان تمامی راههای منصرف کردن ما را طی کردندولی به وقول یکی از حضرات "نرود میخ آهنین در سنگ"هنوز از سرپایینی جلوی دفتر حاج اقا پایین نیومده بودیم که زمزمه های پشیمانی بلند شدگفتیم بریم از اتوبان کردستان بریم که یحتمل خلوت ترهفقط همین بگم که یه جمعیتی بیست تایی زده بودند کنار زیر پل آتیش روشن کرده بودن کلا نوع بازخورد مردم نسبت به این بارون شدید خیلی جالب بود
کلا عشق موتوریم
ولی به دلایلی بی توفیقیم

دیروز که بارون میومد باید میرفتیم جبهه

حس دغدغه مون زد بالا با حضرت فرهاد راه افتادیم

البت دوستان تمامی راههای منصرف کردن ما را طی کردند

ولی به وقول یکی از حضرات "نرود میخ آهنین در سنگ"

هنوز از سرپایینی جلوی دفتر حاج اقا پایین نیومده بودیم که زمزمه های پشیمانی بلند شد

گفتیم بریم از اتوبان کردستان بریم که یحتمل خلوت تره
فقط همین بگم که یه جمعیتی بیست تایی زده بودند کنار زیر پل آتیش روشن کرده بودن

بارش باران بهاری و آب گرفتگی در تهران

کلا نوع بازخورد مردم نسبت به این بارون شدید خیلی جالب بود

یه ماشین شاسی بلند رد شد یه دفعه یکی از دوستان موتوری داد زد: ... هرچی سرمایه داره

جالب بود
برام
همین غافلگیر شدن شهرداری و دوستان 

روی پل مدیریت رسما گیر کرده بودیم
موتور بی خیال شدیم جون خودمون نجات دادیم
حالا فرهاد گریه می کرد 
ما هم میخندیدیم
اوضاعی بود

چند تا اتفاق باحال بود
یه بنده ی خوب خدا
هی با وانتش میرفت اون ور رودخانه مدیریت مردم را می آورد این ور رودخانه

چند تا لینک عکس در مورد بارون دیروز (+)   (+)   (+)

بعضی وقتها با نعمت هات چنان غافلگیرمون میکنی که...
]]>
پیک یا مسئول IT ؟؟ !! 2012-03-05T08:48:20+01:00 2012-03-05T08:48:20+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/60 هانی الحسین بسم الله خیلی خیلی وقت بود دلم میخواست یه موضوع باز کنم در مورد گپ و گفتهایی که با موتوری ها میزنم اصل قضیه اینه که به خاطر عدم اجازه حضرت مادر برای خرید موتور مجبورم بیشتر اوقات از بروبچ پیک خواهش کنم که با هم یه مسیری را بریم   آخه جبهه تو طرحه من هم تنبل تر از اینم که با مترو بیام یا دیر شده و باید به سرعت برسم   یا داریم میریم جلسه حاج آقا و اگر با موتور نریم به اول سخنرانی نمیرسیم یا هزار تا دلیل با خود و بی خود دیگه وقتی هم که سوار میشم اگر حال داشته باشم شروع میکن خیلی خیلی وقت بود دلم میخواست یه موضوع باز کنم در مورد گپ و گفتهایی که با موتوری ها میزنم

اصل قضیه اینه که به خاطر عدم اجازه حضرت مادر برای خرید موتور مجبورم بیشتر اوقات از بروبچ پیک خواهش کنم که با هم یه مسیری را بریم
 
آخه جبهه تو طرحه من هم تنبل تر از اینم که با مترو بیام
یا دیر شده و باید به سرعت برسم
 
یا داریم میریم جلسه حاج آقا و اگر با موتور نریم به اول سخنرانی نمیرسیم
یا هزار تا دلیل با خود و بی خود دیگه

وقتی هم که سوار میشم
اگر حال داشته باشم شروع میکنم به کل کل اگر هم که نه هدفون میذارم تو گوشم تا برسیم به مقصد

قصه امروز
 
امروز هوا خیلی سرد بود ولی دلم میخواست زودتر برسم
گوشه خیابون ستارخان ایستاده بودم 
هیشکی پیدا نمیشد
تا اینکه یه موتور پیدا شد  از این طرح ویو ها
بچهه های موتور سوار میدونن که به طور کلی کمتر پیدا میشه کسی که با این موتورها مسافر سوار کنه

وقتی سوار شدم شروع کردیم به صحبت کردن
دم میدان توحید پرسید
دانشجویی گفتم بله
گفت: چه رشته ای ؟
شروع کردم توضیح دادن
 
گفت: من هم از علم صنعت مدرک کامپیوتر گرفتم
الان هم یه چند روزی که با رییسن دعوام شده وهی زن میزنه که برگرد
ولی محل نمیذارم
واسه تنوع هم که شده مسافر کشی میکنم
 
شروع کرد توضیح دادن که تا حالا سه تا اختراع ثبت شده دارم
و قدیم قدیما قبل از اینکه سیستم اندروید بیاد تو کشور برای تفریح روی اون کار میکردم
 
خلاصه ما همینجوری گریخیده بودیم که رسیدیم سر کوچه جبهه
 
برام جالب بود
میگفت لازمه هرازگاهی یه حالی به نفست بدی که خیلی خوش بهش نگذره
 
عجیب کلاسی بود
اندازه 16 هفته آموزشی مطلب داشت
 
باید یاد بگیرم همین جوری از رئی ظاهر افراد قضات نکنم
شاید به قول شعرا:
 
جهانی است بنشسته در گوشه ای
 
 
 
]]>
تقلایی برای تغییر 2012-02-08T10:48:21+01:00 2012-02-08T10:48:21+01:00 tag:http://sam1368.mihanblog.com/post/59 هانی الحسین یادداشتی بر فیلم "زندگی خصوصی آقا و خانم میم" تقلایی برای تغییر بی تردید فیلم "زندگی خصوصی آقا و خانم میم" را می توانیم آیینه تمام نمای واقعیت موجود بخش کثیری از خانواده های ایرانی بدانیم. هرچند شاید به مذاق بسیاری خوش نیاید که اذعان کنیم، دوره ی ما عصر افول و اضمحلال بنیان های خانواده است و این واقعیتی غیر قابل انکار است که برای این مساله علل و عوامل متعددی را می توانیم نام ببریم. " زندگی خصوصی آقا و خانم میم" دقیقا به یکی از مهمترین و اصلی ترین علل این تزلزل پرداخته است. ش

یادداشتی بر فیلم "زندگی خصوصی آقا و خانم میم"

تقلایی برای تغییر

بی تردید فیلم "زندگی خصوصی آقا و خانم میم" را می توانیم آیینه تمام نمای واقعیت موجود بخش کثیری از خانواده های ایرانی بدانیم.

هرچند شاید به مذاق بسیاری خوش نیاید که اذعان کنیم، دوره ی ما عصر افول و اضمحلال بنیان های خانواده است و این واقعیتی غیر قابل انکار است که برای این مساله علل و عوامل متعددی را می توانیم نام ببریم.

" زندگی خصوصی آقا و خانم میم" دقیقا به یکی از مهمترین و اصلی ترین علل این تزلزل پرداخته است.

شک، تردید و عدم اعتماد متقابل در خانواده را می بایست آفتی دانست که ریشه های اصلی این نهاد اجتماعی را می خورد و آن را به ورطه نابودی می کشاند.

فیلم روایت خانواده ای است که تمامی نمادهای یک زندگی مدرن را دارا می باشند، زندگی در هتل، عدم روابط فامیلی ، زندگی شغل محور، استرس و اضطراب و... تمامی این نمادها بیان کنده سبک زندگی است که با روحیات یک خانواده ایرانی در تعارض است.

محسن و آوا به همراه پسر کوچک خود به منظور تصدی پست شغلی مهمی به تهران سفر می کنند و در هتلی اقامت می کنند. محسن فردی با روابط اجتماعی بالا و موقعیت شغلی مناسب است که با همسرش آوا اختلاف دارد و مبنای این اختلافات همان شک و عدم اعتماد است.

اما نکته ی حساسی را که روح اله حجازی در این فیلم  هدف قرار داده است ، همان دعوای همیشگی سنت و مدرنیته است.

 

محسن با وجود گرایش به فضای مدرن نتوانسته است که خود را به طور کامل با آن تطبیق دهد و هنوز ریشه های فکر سنتی را دارد به تعبیر دیگر این دوگانگی در شخصیت چنین افرادی موجب بروز رفتارهای متناقض می شود.

بدون شک وقتی فردی می خواهد زندگی مدرنی داشته باشد می بایست الزمات و تبعات آن را هم بپذیرد به گونه ای که عدم تعصب و غیرت یکی از ملزومات این سبک زندگی است.

حمید فرخ نژاد در نقش محسن دقیقا نمونه یک فردی است که دچار اینچنین دوگانگی شده است که هم تمایل به شرکت همسرش در جلسات کاری دارد و هم تحمل نگاههای دیگران بر همسرش را ندارد.

به عنوان نمونه هم نمی تواند از شرکت همسرش در جلسه ای کاری جلوگیری کند و هم برای اینکه با چه لباسی در این جلسه شرکت کند با مشکل روبرو شده است و یا در صحنه ای دیگر نمی تواند تنهایی آوا با دکتر گوهریان را بپذیرد به همین خاطر دست به تعقیب آنها می زند.

خانواده ی مدرن زندگی شغل محور دارند از این باب تعاملات و روابط خود را هم در قالب کار تعریف می کنند. عدم تعلق به فامیل را می توان در دوری و بی تفاوتی آوا و محسن نسبت به خانواده هایشان مشاهده کرد.

اما نکته ای را که می بایست به عنوان عامل بوجود آمدن تردیدها بدانیم ، سوء تفاهم است. به تعبیر دقیق تر وقتی محسن و آوا هیچ گونه تلاشی برای روشن کردن فضای مبهم زندگی خود نمی کنند.

پایان دقیق و تامل برانگیز فیلم هم دقیقا همان واقعیتی است که برای چنین خانواده هایی رخ می دهد.جدایی و از هم پاشیدگی خانواده هایی که نتوانسته اند نسبت خود با سبک زندگی مدرن را مشخص کنند و به تعبیر دیگر هنوز تصمیم نهایی خویش را نگرفته اند.

آنچه که در تمامی دیالوگ های حمید فرخ نژاد موج می زند تاکید بر تغییر است ، به تعبیر دیگر مهتاب کرامتی یا همان آوا برای بهتر شدن گریزی جز انتخاب نفی سنت و پذیرفتن مدرنیته ندارد ، انتخابی که حتی باعث تعجب از طرف فرزند وی می شود.

 


نکته آخر را می بایست به حواشی پیرامون این فیلم اختصاص دهیم که مهمترین آن حضور ابراهیم حاتمی کیا به عنوان بازیگر در نقش دکتر گوهریان بود.

حاتمی کیا با بازی روان و نقش مناسبی که بر عهده گرفته بود توانست بازی خوب و قابل قبولی را ارائه دهد .

در پایان باید بیان کرد نکته ای را که روح اله حجازی در قالب فیلم "زندگی خصوصی آقا و خانم میم" بیان می کند ، معضلی است که همین امروز بسیاری از خانواده های ایرانی به چالش کشیده است و حل آن نیز در همان انتخاب نهایی است که باید توسط خانواده ها صورت گیرد.

بهمن 1390

]]>