1391/10/26  14:09    ویرایش: - -

بسم الله

درسهایی از انتخابات امریکا برای انتخابات 92

ضرورت احیای اصلاح طلبان برای انتخابات

 

پرداختن به موضوعی که کشور و نظام ما را تقریبا هر 4 سال با یک فشار جدی روبرو میکند و تاثیرات آن تا 4 سال دیگر هم باقی است. فرصتی مبسوط و وقتی مقفتضی را می طلبد، ولی آنچه که امروز بیش از هر وقت دیگر مشاهده می شود تصمیمات و استراتژی های اشتباهی است که به کار گرفته می شود.

نکات ذیل تلاشی است برای برگزاری هرچه باشکوه تر و معقول تر انتخابات.
1.       نظام اسلامی در یک انتخاب استراتژیک یکی از مهم ترین پایه های مشروعیت خود را به میزان مشارکت مردم در انتخابات گره زده است. اصل اینکه این انتخاب درست بوده است یا خیر!! بحث مفصل و جدایی را می طلبد ولی موید این ادعا را میتوان در سیاست های رسانه ای که در ایام انتخابات توسط صدا وسیما اتخاذ می شود مشاهده کرد.

 

2.       به عنوان نممونه ایالات متحده چنین سیاستی را برای خود انتخاب نکرده است و میزان مشارکت مردمی در انتخابات را برای خود اصل مشروعیت بخش به نظام فدرالی قرار نداده است.

 

3.       تک صدایی و انحصار مهم ترین عاملی است که پویایی و نشاط را از فضای رقابت دور میکند. به طور کلی شما همیشه برای گرم کردن بازار رقابت حتا در بدترین وضعیت نیاز به یک رقیب کاذب دارید تا خود عامل تحرک و پویایی بشود.

 

4.       چه دلخواه ما باشد و چه نباشد، اصلاح طلبان و جریان موسوم به چپ (با انفکاک از جریان فتنه) جزء دایره نظام هستند و در تمام دورانهای گذشته نقش فعال و در دوره هایی مانند دوم خرداد حتی نقش های حاکمیتی داشته اند.

 

5.       پس در عین تمام انتقادات به چنین جریان سیاسی و فکری ضرورت وجود حیات آنها برای نظام لازم و بلکه ضروری است، زیرا این جریان نماینده یک نوع گرایشی است که در کشور وجود دارد و این طیف زمانی مشارکت خود را در انتخابات لازم وضروری میبند که خود را صاحب نماینده و صدا بداند تا برای پیروزی تلاش کند و در این حالت رقابت شکل میگرد.

 

6.       اما مساله دیگری که می بایست در این انتخابات به طور خاص مورد توجه قرار گیرد ضرورت عقل گرایی و تعقل در این دوره است. شاهد مثالی که در این حیطه میتوان مطرح کرد، فضای احساسی حاکم بر انتخابات 88 است، وقتی شما تمامی انرژی انتخابات را در بازه ای تقریبا دو ماهه که منتهی به انتخابات است متراکم میکنید، می بایست آمادگی هرنوع انفجاری را داشته باشید.

 

7.       فرآیند انتخابات در امریکا در بازه ای حدودا دو ساله را طی میکند، به گونه ای که در ابتدا رقابت های درون حزبی و در حیطه ایالت ها شکل میگیرد و آرام آرام به حیطه ملی کشیده می شود. پس رویدادی مانند مناظره هرچند هم که آتشین و داغ باشد چون به صورت مکرر و در بازه های زمانی متفاوت برگزار میشود موج هیجانی و احساسی آسیب زایی ایجاد نمی کند.

 

8.       عقل گرایی در ساحتی دیگر  میتوان توجه به برنامه و طرح ها دانست، آنچه که پیش از این در انتخابات ایران مورد توجه واقع میشد، تمرکز بر تک شعارهایی بوده که معمولا کلی و بدون قابلیت ارزیابی بوده، آزادی- عدالت- مهر ورزی همه و همه ارزشمند و قابل تقدیر هستند ولی آنچه که قابلیت شاخص سازی نداشته باشد، به طریق اولی قابلیت ارزیابی هم ندارد. از این باب هیچگاه نمیتوانید ادعا کنید که این آرمانها محقق شده اند یا خیر!! پس اگر کاندیداهای محترم به جای بحص های شعاری به ارائه برنامه و طرح روی بیاورند هم فضای علمی و عقلی را باز کرده اند و هم مردم را به سمت یک انتخاب عقلایی رهنمون میکنند.

 

شاید این نکات خیلی اجمالی و کوتاه مطرح شده باشند، اما میتوانند فتح بابی باشند برای تبیین فضای مطلوب و جلوگیری از شروع مشکلات و موانعی که هرکدام هزینه ی سنگینی برای نظام در پی خواهد داشت.

   


نظرات()   

رشحات

The knowldge is King
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو